Postępowanie po zabiegu
Zalecenia dla chorych po ESWL:
Po zabiegu może wystąpić krwiste zabarwienie moczu, które na ogół ustępuje po kilkunastu godzinach. W przypadku przedłużania się tego stanu należy skontaktować się z ośrodkiem wykonującym zabieg
Wydalanie fragmentów rozbitego kamienia może trwać kilka tygodni. W tym okresie mogą występować bóle o typie kolki nerkowej. Należy stosować przepisane leki przeciwbólowe i rozkurczowe, w razie ich nieskuteczności skontaktować się z ośrodkiem wykonującym zabieg
W przypadku wystąpienia gorączki powyżej 38oC i dreszczy należy niezwłocznie zgłosić się do urologa lub na ostry dyżur urologiczny. Przy wystąpieniu objawów zakażenia lub zablokowania nerki konieczny może być zabieg odbarczający: przezskórna przetoka nerkowa lub drenaż wewnętrzny dróg moczowych cewnikiem JJ.
Należy utrzymywać wysoką diurezę, na poziomie 2 - 2,5 litra wydalanego moczu na dobę. Wymaga to picia odpowiednio dużej ilości płynów (wody niegazowanej, lekkiego naparu z ziół moczopędnych, wody mineralnej "Jan" lub "Dąbrówka"). Oddawanie moczu przez gazę pozwoli na wychwycenie fragmentów kamienia do badania analitycznego.
UWAGA: chorzy z nadciśnieniem, niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową powinni zachować ostrożność przy przyjmowaniu dużej ilości płynów - podaż powinna być równo rozłożona w czasie całej doby. Należy często kontrolować ciśnienie krwi i w razie jego wzrostu skonsultować się z lekarzem.
Zalecana jest wzmożona aktywność ruchowa (chodzenie po schodach, bieganie, podskoki, skłony - ograniczenia jak powyżej!), zabiegi fizykoterapeutyczne (oklepywanie, masaż wibracyjny) oraz w przypadku kamicy nerkowej drenaż ułożeniowy (leżenie na boku przeciwnym do strony po której był wykonany zabieg i z głową poniżej poziomu bioder).
Należy ściśle przestrzegać terminów badań kontrolnych (rtg i usg) dla oceny aktualnego stanu dróg moczowych i wyników leczenia. Należy pamiętać, że przebieg bezobjawowy lub ustąpienie dolegliwości nie świadczy o całkowitym rozbiciu i wydaleniu kamienia. Zaniechanie kontroli po zabiegu zagraża powstaniem nieodwracalnych zmian w miąższu nerki.
Przy braku postępów w leczeniu metodą ESWL należy rozważyć leczenie innymi metodami.